Aktualności » Piąty gol Nafciarza w kadrze
26-12-2017r.

Do 11 czerwca 2017 czekaliśmy na bramkę zawodnika Wisły Płock w meczu o punkty pierwszej reprezentacji. Wcześniej trzej Nafciarze trafiali jedynie w czterech meczach towarzyskich. Długi czas oczekiwania przerwał Giorgi Merebashvili w swoim dwudziestym występie w kadrze. Poza Gruzinem w kończącym się roku zaszczytu gry w drużynie narodowej dostąpił José Kanté Martínez, a w młodzieżówkach wystąpili również: Przemysław Szymiński, Damian Rasak, Konrad Michalak oraz Jakub Łukowski.

 

*****

 

PIERWSZE REPREZENTACJE

Giorgi Merebashvili - 8 występów (354 minuty) - 1 bramka

 

Fot. Geogrian Football Federation

 

Blisko dwa lata czekał Mereba na powrót do reprezentacji. W końcu pod koniec maja 2017 roku selekcjoner Gruzinów Vladimír Weiss zdecydował się wysłać powołanie dla skrzydłowego Wisły Płock. Słowak szybko przekonał się do Giorgiego i od tamtej pory dał zagrać naszemu zawodnikowi we wszystkich ośmiu spotkaniach. Zaczęło się od towarzyskiej potyczki z Saint Kitts i Nevis (3:0), a później przyszedł czas na pięć pojedynków w eliminacjach do Mistrzostw Świata 2018 z: Mołdawią (2:2), Irlandią (1:1), Austrią (1:1), Walią (0:1) oraz Serbią (0:1). Rok Gruzini kończyli meczami kontrolnymi z Cyprem (1:0) i Białorusią (2:2). W sumie pomocnik Nafciarzy na boisku spędził 354 minuty i zdobył jedną bramkę, przeciwko Mołdawii w Kiszyniowie. Było to o tyle ważne trafienie, że dało jego kolegom sygnał do ataku i z 0:2 szybko zrobiło się 2:2. Reprezentacja Gruzji awansu na przyszłoroczny Mundial oczywiście nie wywalczyła, ale napsuła trochę krwi rywalom walczącym o przepustki do Rosji. Wartym odnotowania jest, że gol Mereby był pierwszym Wiślaka w kadrze w konfrontacji o punkty! W przeszłości Ireneusz Jeleń, Paweł Magdoń oraz Sergei Krivets bramkarzy rywali pokonywali w grach kontrolnych. 

 

José Kanté Martínez - 1 występ (90 minut) - 1 asysta

 

Fot. Foot Inside

 

W 2017 roku - urodzony w hiszpańskim Sabadell - Kanté tylko raz dostąpił zaszczytu założenia koszulki Gwinei. Było to w listopadzie, gdy reprezentacja Lappe Bangoury w ostatniej kolejce eliminacji do Mistrzostw Świata 2018 nie grała już o nic, ponieważ wcześniej straciła szanse na awans. Spotkanie z będącą w grze o awans Demokratyczną Republiką Konga w Kinszasie na swoją korzyść rozstrzygnęli gospodarze, którzy zwyciężyli 3:1, a mimo to w czerwcu zostaną w domu. José zanotował wówczas asystę, przy honorowej bramce rezerwowego debiutanta Keity Juniora. Co ciekawe rok wcześniej to napastnik Wisły swój pierwszy występ w kadrze narodowej zanotował właśnie przeciwko "DRK" (1:2). Liczba meczów w drużynie narodowej  atakującego Nafciarzy zapewne byłaby większa, gdyby nie kontuzja, która wyeliminowała go z udziału w marcowych, towarzyskich starciach z Gabonem w Paryżu i Kamerunem w Brukseli, na które otrzymał wezwanie.


MŁODZIEŻOWE REPREZENTACJE

U-21

Przemysław Szymiński - 1 występ (12 minut)

 

Fot. Łączy nas Piłka

 

Arkadiusz Reca i Przemysław Szymiński długo znajdowali się w kręgu zainteresowań selekcjonera reprezentacji Polski do lat 21. Na rozgrywane w naszym kraju Młodzieżowe Mistrzostwa Europy 2017 powołanie otrzymał jednak jedynie Szymin. Środkowy obrońca na turnieju nie zagrał ani minuty, ale nie przeszkodziło mu to w późniejszym obraniu kursu na Palermo. Przemek wystąpił za to w ostatnim przedturniejowym sprawdzianie z Czechami (1:2), gdzie otrzymał szansę przez około kwadrans. Podobnie wyglądała sytuacja z Igorem Łasickim, przeciwko naszym południowym sąsiadom rozegrał 63 minuty. 22-letni stoper ostatecznie powędrował w odwrotnym kierunku do Szymińskiego i zamienił Neapol na Płock.

 

Damian Rasak - 2 występy (77 minut)

 

Fot. Adrian Duda / Łączy nas Piłka

 

Po młodzieżowym Euro 2017 trenera Dornę na stanowisku selekcjonera kadry U-21 zastąpił Czesław Michniewicz, który na pierwszej liście powołanych znalazł miejsce dla dwóch graczy Wisły Płock. Jednym z nich był pozyskany przez nasz klub latem z Miedzi Legnica - Damian Rasak. Środkowy pomocnik póki co wystąpił w dwóch meczach zaplecza pierwszej reprezentacji, w których mierzył się z rówieśnikami z Gruzji (3:0) oraz z zawodnikami Lecha Poznań (0:1) we wrześniowym sparingu.

 

Konrad Michalak - 5 występów (270 minut) - 2 bramki - 2 asysty - 1 wywalczony rzut karny

 

Fot. Łukasz Grochala / Łaczy nas Piłka

 

W tym samym momencie co Rasak w młodzieżówce pojawił się wypożyczony do drużyny Nafciarzy z Legii Warszawa - Konrad Michalak. Szybki skrzydłowy w kadrze U-21 po raz pierwszy zagrał przeciwko Kolejorzowi (0:1) na... prawej obronie. Następnie na placu boju Konrad pojawił się w drugiej połowie eliminacyjnego meczu z Finlandią (3:3) i szybko zapracował na miano super rezerwowego. W pojedynku z Finami Michalak zanotował asystę i wywalczył rzut karny, a z Litwą (2:0) ustalił wynik. Nie zapunktował tylko w starciu z Wyspami Owczymi (2:2), a już kilka dni później wskoczył do wyjściowej jedenastki i golem oraz asystą walnie przyczynił się do wygranej nad niepokonaną wcześniej Danią (3:1)!

 

U-20

Jakub Łukowski - 1 występ (90 minut)

 

Fot. Sebastian Maciejko / 400mm.pl

 

Na boku obrony przeciwko reprezentacji Węgier U-20 zagrał także nominalny skrzydłowy Jakub Łukowski, który sezon 2016/2017 spędził na wypożyczeniu z Wisły Płock do Olimpii Grudziądz. Już po zakończeniu rozgrywek I ligi młodzi Polacy towarzysko rywalizowali z Madziarami w Niecieczy. Biało-czerwoni niestety musieli uznać wyższość rywali (0:1), choć dla Łukowskiego gra na nowej pozycji była ciekawym doświadczeniem. Oprócz Kuby we wspominanym spotkaniu wystąpili również inni wyróżniający się wiosną 2017 zawodnicy pierwszoligowych klubów, wśród których byli między innymi... Damian Rasak i Konrad Michalak.