Aktualności » Wiślacka sekcja bokserska
27-12-2017r.

Na przestrzeni 70 lat działalności w naszym klubie funkcjonowało kilkanaście sekcji sportowych. Wśród nich były sekcje: tenisa stołowego, hokeja na lodzie, koszykówki, piłki siatkowej, podnoszenia ciężarów, szachowa, motorowa, lekkoatletyczna, bokserska, kolarska, strzelecka, piłki ręcznej mężczyzn, piłki ręcznej kobiet i piłki nożnej. Dziś postaramy się przybliżyć Wam pierwszą w kolejności alfabetycznej sekcję bokserską.

 

Boks to sportowa walka na pięści, stąd też można spotkać się z drugą obowiązującą nazwą - pięściarstwo. 

 

Już po zakończeniu drugiej wojny światowej w Płocku tę dyscyplinę starali się upowszechnić członkowie Organizacji Młodzieżowej Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych (O. M. TUR). Z nie najgorszym ponoć skutkiem, bowiem boks w naszym mieście rozwijał się i cieszył sporym zainteresowaniem.

 

Niewiele po powstaniu Robotniczego Klubu Sportowego Elektryczność Płock, w „Jedności Mazowieckiej” napisano: „4 kwietnia 1948 roku o godzinie 11.30 odbędzie się mecz bokserski w Sali kina Przedwiośnie pomiędzy klubami SKS Włocławek – ZKS Elektryczność Płock. Mecz ten będzie jednym ze spotkań przed rozgrywkami o mistrzostwo Płocka, niewątpliwie spotka się z życzliwym przyjęciem i zainteresowaniem miejscowych miłośników tego sportu”.

 

Poza tą informacją trudno znaleźć jednak jakiekolwiek zapiski o bokserach Elektryczności czy też Związkowego Klubu Sportowego Ogniwo Płock, ponieważ we wrześniu 1949 roku nasz klub przyjął właśnie taką nazwę. Jedna ze wzmianek głosi, że w 1950 roku sekcja bokserska liczyła 25-28 członków, a jej opiekunem był Pan Strycharski.

 

Kolejne wieści o pięściarzach datowane są na rok 1962 rok. Po sporej przerwie czasowej klub - działający wtedy jako PKS Wisła Płock - przypomniał płockiej społeczności o istnieniu sekcji bokserskiej. Trenerem był Mieczysław Wojsławski, który w klubowej świetlicy przeprowadził kilka treningów, ale szybko wraz ze swoimi podopiecznymi przeniósł się do budynku przy ul. Tumskiej, gdzie obecnie siedzibę ma Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

 

Ostatnie wspomnienie o sekcji dotyczy zawodów „I krokiem bokserskim”, które w maju 1962 roku odbyły się w Warszawie. W rywalizacji udział wzięło 102 młodych zawodników, a wśród nich byli Wiślacy. Występ w turnieju płockich juniorów nie zakończył się niestety zbyt dobrze. Niewiele potem podjęto więc decyzję o zaprzestaniu treningów z pięściarzami, a co za tym sekcja bokserska oficjalnie zakończyła swoją działalność.